افتتاح نمایشگاه اختصاصی ایران در پایتخت ارمنستان،         ،امضای سند همکاری ایران و آژانس اعتبار صادرات دانمارک،         ،امضای قرارداد یک میلیارد یورویی بانک های ایران با اتریش،         ،امضای دو سند همکاری بانکی ایران با دانمارک،         ،صدور ضمانت‌نامه اجرایی موافقتنامه مالی ایران و اگزیم بانک کره،         ،توسعه همکاری حمل و نقل دریایی ایران و یونان،         ،تقویت روابط بانکی لازمه توسعه همکاری‌های اقتصادی،         ،امضای قرارداد ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی ایران و انگلستان،         ،مطالبات رئیس جمهوری از وزارت راه و شهرسازی،         ،فرانسوی ها به دنبال همکاری بلندمدت صنعتی در ایران،         ،سامانه صیاد رونمایی شد،         ،امضای تفاهم‎نامه همکاری ایران و روسیه،         ،پیشنهاد پرداخت وام ۷۰میلیون یورویی به ایران توسط فرانسوی‌ها،         ،توسعه روابط اقتصادی ایران و فرانسه در گرو همکاری های بانکی،         ،اسامی ۴۷ کشوری که بازار هدف صادراتی ایران شدند،         ،ابلاغ ضمیمه حکم وزیر صنعت از سوی رئیس جمهور،         ،حل مشکلات اقتصادی‌ اولویت نخست دولت دوازدهم،         ،اختصاص 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید،         ،لزوم توجه به تولید رقابت پذیر و صادرات گرا در شهرک‎های صنعتیسخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس: عده ای که در مجلس طرفدار بازرگانی و واردات هستند، با لابی گری و رسانه هایی که در اختیار دارند در حال تغییر نظرات نمایندگان هستند

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی محمد شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی با اعلام مخالفت شدید خود و کمیسیون کشاورزی با جداسازی بخش بازرگانی کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش بازرگانی اگر از وزارت جهاد کشاورزی جدا شود، همان روند گذشته دوباره احیا شده و کشور دوباره به سمت واردات پیش رفته و ضربه ی جدی به تولید داخلی بعنوان شاکله ی اصلی اقتصادمان خواهد خورد.

وی افزود: بنده مخالف تشکیل وزارت بازرگانی هستم چرا که این تفکیک تولید داخلی را نشانه خواهد گرفت و به تدریج مبانی و ساختار تولید داخل را از بین خواهد برد و دروازه های کشور را به روی تولیدات خارجی باز خواهد کرد؛ همچنان که در چندین دهه گذشته این اتفاق افتاد و هرگز کشاورزی نتوانست به روی پای خود بایستد و در سالهای اخیر روند تولید داخل افزایش پیدا کرده و واردات در حال کاهش است.

این نماینده مجلس گفت لایحه تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی در کمیسیون کشاورزی با رای اکثریت مطلق نمایندگان این کمیسیون رد شده است و نمایندگان این کمیسیون اجازه نخواهند داد تا این بخش از وزارت جهاد کشاورزی جدا شود.

حمایت از تولید داخلی در مسئله‌ی تفکیک وزارتخانه ها اولویت است

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: آنچه که در بحث تفکیک وزارتخانه ها مهم است این است که باید ساختار سیاستهای اقتصاد مقاومتی حفظ شود، چرا که لایحه موجود خلاف سیاستهای اقتصاد مقاومتی است، زیرا هم دولت را بزرگتر کرده و هم ناهماهنگی بین ارکان دولت را بیشتر میکند و  سپس میل به واردات افزایش یافته که این موضوع در نهایت، تولید داخلی را قربانی این سیاست غلط خواهد کرد.

وی افزود: ما باید با حفظ وضعیت موجود به سمت اصلاح ضعفهای ساختاری این مجموعه ها برویم، نه اینکه با اقدامی نسنجیده با ایجاد ساختار جدیدی که باعث تشدید ناهماهنگی ها و افزایش میل به واردات خواهد شد، در خلاف جهت تولید داخلی حرکت کنیم.

شاعری تاکید کرد: اینگونه جداسازی ها خیلی انس و الفتی با حمایت از تولید داخلی نداشته و نهایتا تراز تجاری کشور را به نفع واردات رقم خواهد زد.

نماینده مردم بهشهر در مجلس افزود: هر چند ضعفهایی در حال حاضر در بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی داریم و شاید وزارت جهاد هم نتوانسته باشد بصورت عالی، مجموعه های پایین دستی خود را با توجه به مشکلات اداره کند، اما آنچه که مشخص است، این بخش خیلی بهتر از قبل ادامه کار داده است و به همین دلیل یکپارچگی در بخش تولید و بازرگانی کشاورزی یک امر اجتناب ناپذیر و ضروری است.

برداشتن ممنوعیت واردات در فصل برداشت محصول، ضربه به تولید است

شاعری گفت: همان هایی که در حال حاضر بدنبال تشکیل وزارت بازرگانی هستند، در چند روز گذشته مصوبه ای را در کارگروه تنظیم بازار توسط معاونت اجرایی رئیس جمهوری تصویب کردند تا در فصل برداشت محصولات کشاورزی، ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی را لغو کرده و شروع به واردات محصولات مشابه داخلی نمایند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی همچنین گفت: همین افراد در شب عید با اقدامی که در جهت کاهش تعرفه ی محصولات خارجی وارداتی انجام دادند باعث به حاشیه راندن بخش تولیدات داخلی شدند.

وی افزود: وزیر جهاد کشاورزی باید در مقابل این افراد ایستادگی کرده تا ضربه ای به کشاورزان و تولیدکنندگان بخاطر منافع عده ای وارداتچی نخورد.

لابی گری ها باعث سکوت نمایندگان و وزیر جهاد کشاورزی شده است

شاعری گفت: عده ای که در مجلس طرفدار بازرگانی و واردات هستند، با لابی گری و رسانه هایی که در اختیار دارند در حال تغییر نظرات نمایندگان هستند که با روشن گری رسانه ها و کارشناسان این حوزه باید از این اقدام آنها جلوگیری نمائیم.

وی با توجه به اینکه بخش کشاورزی در کشور تنها است، از تمام کشاورزان در خواست کرد تا صدای خود را به هرنحو که می توانند به گوش رئیس جمهور محترم برسانند.

شاعری گفت: توقع ما از وزیر کشاورزی این است که در مقابل هرتصمیمی که مخالف سیاستهای اقتصاد مقاومتی و تولید داخلی بوده ایستادگی کرده و از ضربه خوردن کشاورزان داخلی جلوگیری کند.

او تاکید کرد: وزیر نباید بجای دفاع از حق محرومان و کشاورزان، بخاطر برخی ملاحظات سیاسی متاثر از لابی گری های به اینگونه از مصوبات خلاف اسناد بالادستی و منویات مقام معظم رهبری تن دهد.

لزوم تشکیل کمیسیون مشترک

شاعری در ادامه در مورد نگرانی کارشناسان حوزه های تخصصی کشاورزی و صنعت مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی تخصصی لایحه تفکیک گفت: در حال حاضر ما در مجلس بدنبال تشکیل این کمیسیون هستیم ولی تشکیل این کمیسیون نیازمند مطالبه عمومی کارشناسان و صاحب نظران است تا مفید واقع بشود.

نماینده مردم بهشهر در مجلس تاکید کرد: در حال حاضر لایحه تفکیک به دو تا از کمیسیون های مجلس ارجاع شده است که با مقوله تخصصی کشاورزی و صنعت ارتباطی ندارند و اطلاعات لازم در رابطه با ملزومات مورد نیاز هر دو بخش را ندارند.

او تاکید کرد: در این چند روز مشاهده کردیم که این دو کمیسیون با توجه به اطلاعات ناقص و غیر کارشناسانه ای که از بخش های تخصصی دارند، تصمیماتی را اتخاذ کرده اند که مخالف نظرات کارشناسان و کمیسیون های تخصصی مجلس و مرکز پژوهش های مجلس بود.

به گزارش خبرگزاری صنایع، سخنگوی کمیسیون کشاورزی در پایان تاکید کرد: زمانی بخش بازرگانی کشاورزی به صورت واقعی تخصصی خواهد شد که بازرگانی در کنار بخش تولید قرار گرفته باشد؛ این یکپارچگی درحال حاضر وجود دارد و هرگونه دستکاری در این مجموعه منجربه چندپارچگی در مجموعه مدیریتی بخش کشاورزی خواهد شد و زنجیره های به هم پیوسته بخش کشاورزی را پاره خواهد کرد.

انتهای پیام///

کد خبرنگاری: ۴۰۴۸۵

کد اپراتور:۳۱۴۴۳

 مطالب مرتبط

تبلیغات
bankmelat bankmelat دوربین مدار بسته الکامپ