افتتاح نمایشگاه اختصاصی ایران در پایتخت ارمنستان،         ،امضای سند همکاری ایران و آژانس اعتبار صادرات دانمارک،         ،امضای قرارداد یک میلیارد یورویی بانک های ایران با اتریش،         ،امضای دو سند همکاری بانکی ایران با دانمارک،         ،صدور ضمانت‌نامه اجرایی موافقتنامه مالی ایران و اگزیم بانک کره،         ،توسعه همکاری حمل و نقل دریایی ایران و یونان،         ،تقویت روابط بانکی لازمه توسعه همکاری‌های اقتصادی،         ،امضای قرارداد ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی ایران و انگلستان،         ،مطالبات رئیس جمهوری از وزارت راه و شهرسازی،         ،فرانسوی ها به دنبال همکاری بلندمدت صنعتی در ایران،         ،سامانه صیاد رونمایی شد،         ،امضای تفاهم‎نامه همکاری ایران و روسیه،         ،پیشنهاد پرداخت وام ۷۰میلیون یورویی به ایران توسط فرانسوی‌ها،         ،توسعه روابط اقتصادی ایران و فرانسه در گرو همکاری های بانکی،         ،اسامی ۴۷ کشوری که بازار هدف صادراتی ایران شدند،         ،ابلاغ ضمیمه حکم وزیر صنعت از سوی رئیس جمهور،         ،حل مشکلات اقتصادی‌ اولویت نخست دولت دوازدهم،         ،اختصاص 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید،         ،لزوم توجه به تولید رقابت پذیر و صادرات گرا در شهرک‎های صنعتیرئیس خانه معدن کشور و مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صنعت: علیرغم تعطیلی برخی معادن به علت رکود در بخش ساختمان و سطح بین المللی، در سال گذشته موفق به صادرات بیش از 6 میلیارد دلار در این حوزه شدیم .

به گزارش خبرگزاری صنایع، برنامه گفتگوی ۱۸:۳۰ شبکه خبر با موضوع “سایه روشن صنعت معدن در ایران” با حضور آقایان محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران و کاووس قاسمی مدیر کل بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت روی آنتن رفت.

*** شش هزار معدن فعال در کشور/تعطیلی برخی معادن به علت رکود در بخش ساخت و ساز

کاووس قاسمی مدیرکل بهره برداری معادن وزارت صنعت در این برنامه با بیان اینکه کشور به لحاظ ذخایر معدنی در شرایط خوب و بهینه ای قرار دارد، گفت: ما ۶۹ مواد معدنی مهم در کشور داریم که در برخی از آنها صاحب رنکینگ جهانی هستیم.
وی همچنین افزود: ما در حال حاضر ۶ هزار معدن فعال در کشور داریم که معادن ساختمانی، فلزی و غیر فلزی از جمله معادن موجود در کشورمان است که برخی به دلیل عدم صرفه اقتصادی غیر فعال هستند.
قاسمی در ادامه با بیان اینکه تنها در سال گذشته ۲۰۰ میلیون مواد ساختمانی از معادن کشور استخراج شده است، گفت: معادن ما در بحث گچ، لاشه و غیره در رده چهارم جهان است، اما آنچه که به عنوان تعطیلی معادن مطرح شده به چند دلیل از جمله رکود در بخش ساختمان و بعضا رکود در سطح بین المللی است.
وی اضافه کرد: در بحث مصالح ساختمانی از جمله سنگ لاشه و غیره، ما صاحب بیش از ۲ هزار معدن هستیم که رابطه مستقیمی با صنعت ساختمان دارد که به دلیل سرمایه گذاری میلیاردی و فروش کم، صرفه اقتصادی نداشته و عملا غیرفعال شده اند.

*** افزایش تولید علیرغم رکود/پیشرفت خوب در معادن طلا به کمک سرمایه گذاران داخلی و خارجی

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ذات معدن پویاست و علیرغم شرایط رکود در سال های اخیر، تولید افزایش یافته است، گفت: این افزایش تولید به معنی ورود سرمایه گذار داخلی و خارجی به این صنعت است، بسیاری از معادن معدنی ما رو به افزایش اند زیرا ما پهنه هایی را برای اکتشاف در عمق تعریف کرده ایم که به ذخیره معدنی کشور می افزاید.
کاووس قاسمی با اشاره به اینکه در عرصه حفاری از معادن طلا به کمک سرمایه گذار خارجی به پیشرفت خوبی دست یافته ایم گفت: این روند برای کرومیت و چند معدن دیگر نیز صادق است، در مجموع حضور سرمایه گذاران خارجی در ایران را خوب ارزیابی می کنیم.
قاسمی با اشاره به اینکه بخش خصوصی در قسمت سنگهای تزئینی، معادن غیر فلزی و حوزه ساختمان حضور پررنگی دارد، گفت: این بخش ها به همت بخش خصوصی به پیش می رود اما معادن فلزی بخشی است که در سراسر دنیا به علت هزینه های اکتشاف، حفاری و پالایش، به دست دولتها انجام می شود.

*** رشد ۱۵ درصدی صادرات مواد معدنی/ رشد ۸ درصدی در برنامه ششم محقق می شود

به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیر کل بهره برداری معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به رشد و پیشرفت در صنعت معدن در آینده گفت: ما در حال حاضر رشد مد نظر در برنامه ششم را آغاز کردیم و در شرایط خوبی قرار داریم. ما در سال گذشته و در شرایط تحریم، موفق به صادرات بیش از ۶ میلیارد دلار در این حوزه شدیم و رشد ۱۵ درصدی صادرات در بخش معادن را تجربه کردیم.

*** معادن فرصت و مزیتی قابل توجه برای ایران

محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران دیگر مهمان برنامه در واکنش به خبر تعطیلی ۱۴۱ معدن در کشور که توسط مرکز آمار ایران گزارش شده است، گفت: من نمی دانم این آمار از کجا و به چه صورت استخراج شده است اما اگر هم صحت داشته باشد، آمار خوبی است زیرا معدن دارای مقدار مشخصی مواد معدنی است که طبیعتا پس از استخراج به پایان می رسد و به دنبال آن معدن دیگری یافت شده و مورد بهره برداری قرار می گیرد.
بهرامن با تاکید بر اینکه معادن ساختمانی تنها با حمایت های دولتی می توانند سرپا بایستند، افزود: صنعت و معدن بخشی مزیتی در کشور به حساب می آید زیرا ذخایر معدنی در دنیا در حال کاهش است اما در ایران اینگونه نیست، زیرا مسئولان در گذشته روی بودجه های نفتی حساب می کردند و عملا از این بخش غافل شده بودند لذا در حال حاضر که دنیا با کمبود ذخایر معدنی روبرو است توجه و حمایت از معدن می تواند یک فرصت مناسب برای کشور به حساب بیاید.

*** طرحی استراتژیک، برای رسیدن به رشد ۸ درصدی در بخش معدن

رئیس خانه معدن ایران با اشاره به اینکه معدن نیازمند طرحی استراتژیک در عرصه تولید است، گفت: با طرح آمایش صنعتی می توانیم به توسعه صنعت معدن در کشور کمک کنیم و اگر این امر به درستی اجرا شود، می توانیم به چشم انداز رشد اقتصادی ۸ درصد در برنامه ششم توسعه، دست یابیم.

*** معدن سرب و روی مهدی آباد نمونه موفق بخش خصوصی در صنعت معدن

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا بهرامن در پاسخ به سوالی در خصوص سرمایه گذاری بخش خصوصی در صنعت معدن، گفت: نمونه بارز حضور بخش خصوصی در صنعت معدن را می توان در همین چند روز پیش در آغاز عملیات بهره برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد مشاهده نمود که در محرومترین منطقه و با کمترین عیار ممکن شکل گرفت. معدن مهدی آباد معدنی بود که سال ها تعطیل بود و کار نمی کرد اما بخش خصوصی به میدان آمد و با تحقیقات علمی و سرمایه گذاری خود این معدن را راه اندازی کرد.کنسرسیومی که در معدن مهدی آباد فعالیت می کند یک کنسرسیوم صد در صد داخلی است و شکل گرفته از فعالین همین کشور است و این موارد است که ما می گوییم چرا اصل ۴۴ به خوبی اجرا نمی شود.شاید اگر در گذشته این درخواست ها مطرح می شد، پتانسیل آن وجود نداشت اما در حال حاضر کاملا امکانپذیر است.

*** آنچه در برنامه ششم توسعه دیده شده، کامل نیست و باید تکمیل شود

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس خانه معدن ایران در خصوص سرمایه گذاری بخش خصوصی یا خارجی در صنعت معدن گفت: سرمایه گذاران خارجی در معادن کوچک و متوسط ما حضور پیدا کرده اند و ما اثرات آن را در سال های آینده مشاهده خواهیم نمود اما سوال اینجاست که ما باید چه اقداماتی انجام دهیم که از این شرایط به نحو احسن استفاده نمائیم که برای این کار صنعت معدن استراتژی توسعه ای مخصوص به خودش را می خواهد و قطعا حضور متولیان امر مثل وزارت صنعت می تواند اثرات آن را تشدید بکند و ما قطعا باید با طرح آمایش سرزمینی خود، صنعت معدن کشور را ببینیم و اگر غیر از این باشد نمی توانیم نقش توسعه ای برای این صنعت ببینیم. در برنامه ششم توسعه یک نقش پیشرفت ۸ درصدی را برای بخش صنعت و معدن کشور دیده شده است.بخش معدن اگر با حرکت های تنظیم شده خوب با برنامه ششم، دیده شود، ما می توانیم به اون پیشرفت ۸ درصدی دست پیدا کنیم. اما آنچه الان در برنامه ششم توسعه دیده شده است، کامل کننده نیست و ما باید قطعا آن را کامل کنیم تا از این مزیت خود به نحو مطلوب استفاده کنیم.

*** رفع پیش نیازها برای حضور سرمایه گذاران در صنعت معدن

به گزارش خبرگزاری صنایع، محمدرضا بهرامن در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا زمینه های لازم از جمله قوانین لازم و شرایط برای حضور سرمایه گذاری خارجی در صنعت معدن، دیده شده یا خیر، گفت: خیر، بخش معدن بخشی است که سایر دستگاه ها نیز باید در کنار معدن باشند و به خوبی مدیریت شود.برای بخش معدن باید نسخه ای بر اساس مسائل زیست محیطی دیده شود و اگر اینگونه نشود می تواند مخرب باشد و مسائل زیست محیطی و حفظ منابع طبیعی بسیار مهم است و باید انها در کنار معادن باشند و برای رسیدن به این مهم باید یک پنجره واحدی وجود داشته باشد که حتی سرمایه گذارهای خارجی یا بخش خصوصی نیز باید از آن مسیر عبور کند .در این صنعت ما باید علم خود را بالا ببریم و با تکنولوژی بروز جلو برویم.سرمایه گذاری دو طرفه است از یک طرف، طرف خارجی باید این سرمایه گذاری را انجام دهد و از طرف دیگر باید سرمایه گذاری های لازم توسط بخش های مختلف داخلی مثل وزارت صنعت، محیط زیست و بخش های تخصصی و علمی صورت گیرد.

*** صنعت معدن کشور نیازمند اصلاح و بروز شدن قوانین

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس خانه معدن ایران در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر راهکار لازم برای پیشرفت صنعت معدن در کشور، گفت: صنعت معدن در کشور ایران نیاز به اصلاح و بروز شدن قانون دارد و برای فعالیت در بلند مدت باید اصلاح قوانین صورت گیرد و این اقدام نیز باید توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و البته با مشورت و کمک گرفتن از کمیسون ها و انجمن های متخصص در این حوزه صورت گیرد که بتوانیم به پیشرفتی که در برنامه ششم دیده شده است، دست یابیم.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۷۰

کد اپراتور:۳۱۴۳۱مطالب مرتبط

تبلیغات
bankmelat bankmelat دوربین مدار بسته الکامپ