امضای تفاهمنامه ایران و ایتالیا برای تبدیل گاز مشعل‌ها به برق،         ،امضای تفاهمنامه ایران و آلمان برای آموزش کارشناسان آب و فاضلاب،         ،مذاکره برای امضاء قرارداد با ۱۵ شرکت نفتی،         ،پیام صلح و تعامل رئیس‌جمهور به کنفرانس بیماری‌های غیرواگیر،         ،آغاز ۱۰ برنامه راهبردی در بانک صادرات،         ،انعقاد قرارداد با نروژِی‌ها برای ساخت نیروگاه خورشیدی،         ،اعلام آمادگی کمیته امداد برای تقبل مسئولیت حذف یارانه،         ،پیشرفت مگا‌پروژه مهار آب‌های مرزی،         ،برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد در سالن اجلاس سران،         ،بازار نفت از ترس تحریم‌های ایران تکان خورد،         ،گزینه احتمالی برای تصدی وزارت نیرو،         ،نحوه بررسی اطلاعات مالیاتی ابلاغ شد،         ،موانع عرضه نفت خام در بورس حذف می‌شود،         ،افتتاح نمایشگاه تلکام با حضور وزیر ارتباطات،         ،مکاتبه وزرا برای خروج صندوق‌های حمایتی،         ،صندوق بین‌المللی پول درخواست ترامپ را رد کرد،         ،دیدار وزیر اقتصاد با همتایان هندی و افغانستانی خود،         ،رشد حجم نقدینگی تا مرز ۱۳۷۰ هزار میلیارد،         ،بورس و اوراق بهادار، پذیرای نظام بانکیربیعی: اقتصادی کردن روستاها فقط با آب و خاک نیست بلکه باید صنایع خرد را به روستاها ببریم و مهارت لازم برای اشتغال‌های نوین را در روستائیان ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع به نقل از خبرگزاری روستا، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر، با بیان اینکه امروز روستاهای ما از معضل مهاجرت نسل سوم رنج می‌برند، گفت: پس از انقلاب، در روستاها زیرساخت‌های خوبی ایجاد کرده‌ایم، ارزش بیمه روستائیان را ۴۰ برابر افزایش داده‌ایم، جاده کشیده‌ایم و گازرسانی کرده‌ایم اما با این وجود بهبود زندگی در روستاها رخ نداده است.
علی ربیعی با طرح این سوال که چرا افزایش زیرساخت‌ها در روستا‌ها به بهبود زندگی در روستاها تبدیل نشده است، گفت: دلیل این مسئله نگاه اشتباه ما به اقتصاد روستا بوده است.
وی افزود: در این سال‌ها تاکید ما بر منابع آب و خاک کشاورزی و کشت به روش‌های سنتی بوده است و همیشه اقتصاد روستا را به آب و خاک متصل کردیم، هر وقت از توسعه روستا حرف زدیم به سراغ آب و خاک رفتیم که اشتباه استراتژیک بوده است.
وزیر تعاون توسعه نیافتن صنایع کوچک و فشار اشتغال در روستاها به کشاورزی را از اصلی‌ترین موانع بهینه کردن زندگی در روستاها بیان کرد.
وی گفت: اقتصادی کردن فعالیت روستاها فقط با آب و خاک نیست بلکه باید صنایع خرد و کوچک را به روستاها ببریم و مهارت لازم برای اشتغال‌های نوین را در روستائیان ایجاد کنیم.
ربیعی با بیان اینکه در حال حاضر روستائیان ما مهارت کافی برای استفاده بهینه از آب و خاک و همچنین اشتغال‌های نوین را ندارند، گفت: در سال‌های اخیر هر جا خواسته‌ایم به روستائیان کمک کنیم به آن‌ها وام داده‌ایم اما وامی که به تولید متصل نباشد نه تنها مشکلی از روستائیان حل نمی‌کند بلکه باعث می‌شود با روستائیان بدهکار مواجه شویم.
ربیعی در ادامه سخنان خود با اشاره به مهم‌ترین اولویت‌های وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برای توسعه روستاها سه برنامه اصلی داریم و اولین برنامه ، توسعه صنایع خرد و کوچک در روستاهاست.
وی افزود: صنایع خرد و کوچک ، سرمایه بر نیستند بلکه صنایعی هستند که می‌توانند با سرمایه خرد در روستاها راه‌اندازی شوند و برای روستا ایجاد اشتغال و درآمد کنند.
وزیر تعاون ،کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه فولاد و سیمان هیچ منطقه‌ای را خوشبخت نمی‌کند، گفت: باید امروز کاری کنیم تا روستاهای ما علاوه بر محصول کشاورزی با یک محصول صنعتی نیز شناخته شوند.
ربیعی دومین برنامه وزارت را توسعه کشاورزی سازگار با اقلیم هر منطقه و آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای به روستائیان عنوان کرد و افزود: مهارت‌هایی همچون صنایع بسته‌بندی، حمل و نقل و گردشگری می‌توانند برای روستائیان ایجاد اشتغال و درآمد کنند و باید روستائیان را در این زمینه آموزش دهیم.
ربیعی از آمادگی سازمان فنی و حرفه‌ای برای استقرار در روستاها و آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای منطبق با نیاز روستائیان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وی سومین محور فعالیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص توسعه روستایی را توجه به تعاونی‌ها اعلام کرد و افزود: راه‌اندازی تعاونی‌های روستایی تجربه موفقی بوده است، اما باید شکل ایجاد این تعاونی‌ها را عوض کنیم تا آن‌ها بتوانند به زنجیره تولید متصل شوند و تعاونی‌هایی مبتنی بر شرایط و ظرفیت و مزیت‌های هر روستا را ایجاد کنیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراز امیدواری کرد با این سیاست‌ها به زودی محصولات کشاورزی و صنعتی روستاها به بازارهای جهانی عرضه شود و از این پس در کنار یک محصول کشاورزی، روستاهای کشور را با یک محصول صنعتی نیز بشناسیم.

انتهای پیام///

کد خبرنگار:۴۰۴۹۰ 

کد اپراتور:۳۱۴۶۳مطالب مرتبط

تبلیغات
bankmelat bankmelat دوربین مدار بسته الکامپ