افتتاح نمایشگاه اختصاصی ایران در پایتخت ارمنستان،         ،امضای سند همکاری ایران و آژانس اعتبار صادرات دانمارک،         ،امضای قرارداد یک میلیارد یورویی بانک های ایران با اتریش،         ،امضای دو سند همکاری بانکی ایران با دانمارک،         ،صدور ضمانت‌نامه اجرایی موافقتنامه مالی ایران و اگزیم بانک کره،         ،توسعه همکاری حمل و نقل دریایی ایران و یونان،         ،تقویت روابط بانکی لازمه توسعه همکاری‌های اقتصادی،         ،امضای قرارداد ساخت نیروگاه بزرگ خورشیدی ایران و انگلستان،         ،مطالبات رئیس جمهوری از وزارت راه و شهرسازی،         ،فرانسوی ها به دنبال همکاری بلندمدت صنعتی در ایران،         ،سامانه صیاد رونمایی شد،         ،امضای تفاهم‎نامه همکاری ایران و روسیه،         ،پیشنهاد پرداخت وام ۷۰میلیون یورویی به ایران توسط فرانسوی‌ها،         ،توسعه روابط اقتصادی ایران و فرانسه در گرو همکاری های بانکی،         ،اسامی ۴۷ کشوری که بازار هدف صادراتی ایران شدند،         ،ابلاغ ضمیمه حکم وزیر صنعت از سوی رئیس جمهور،         ،حل مشکلات اقتصادی‌ اولویت نخست دولت دوازدهم،         ،اختصاص 30 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای رفع موانع تولید،         ،لزوم توجه به تولید رقابت پذیر و صادرات گرا در شهرک‎های صنعتیمیزان سرمایه خارجی وارد شده به کشور در سال 2016، سه میلیارد و 372 میلیون دلار بود که نسبت به سال 2015 نشان دهنده رشد 65 درصدی است.

به گزارش خبرگزاری صنایع، سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در گزارشی سرمایه خارجی وارد شده در دولت یازدهم را ۱۱هزار و ۲۶۳ میلیون دلار اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶ میلادی نسبت به سال پیش از آن ۶۵ درصد بیشتر شد.

به گزارش شبکه پیام رسان وزارت اموراقتصادی و دارایی، سرمایه های جذب شده شامل سرمایه های اعلام شده توسط سیستم بانکی کشور، گمرک، وزارت نفت، سازمان بورس و مناطق آزاد است.
البته پیش بینی می شود حجم سرمایه های وارد شده به کشور که به دلایلی به منابع رسمی کشور مانند سازمان سرمایه گذاری اعلام نشد یا ورود آن از سایر راه ها محقق شد، بیش از رقم اعلام شده است که احصای همه موارد در سراسر کشور بر عهده سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران قرار دارد.
بر اساس گزارش رسمی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل (آنکتاد) میزان سرمایه خارجی وارد شده به کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی ۲ میلیارد و ۵۰ میلیون دلار و در سال ۲۰۱۶ سه میلیارد و ۳۷۲ میلیون دلار بود که نشاندهنده رشد ۶۵ درصدی است.
بر این پایه، سرمایه خارجی وارد شده به کشور در سال ۱۳۹۲ چهار میلیارد و ۹۱۱ میلیون دلار بود. این میزان در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ با روند نزولی به یک میلیارد و ۸۷۱ و همچنین یک میلیارد و ۲۱ میلیون دلار رسید.
در سال ۱۳۹۵ این میزان به سه میلیارد و ۲۲۳میلیون دلار رسید و در پنج ماهه امسال نیز ۲۳۷ میلیون دلار بود.
بنابراین در مجموع ۱۱ میلیارد و ۲۶۳ میلیون دلار سرمایه خارجی در دولت یازدهم جذب کشور شد.
سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران همچنین با اعلام رقم ۱۸ میلیارد و ۶۹۹ میلیون و ۴۶۱ هزار دلار سرمایه گذاری مصوب و معتبر در دولت یازدهم، آمار این سرمایه گذاری ها را به تفکیک بخش های مختلف اقتصادی منتشر کرد.
از سال ۱۳۹۲ تا پنج ماهه نخست ۱۳۹۶ در بخش صنعت در مجموع یک میلیارد و ۱۳۴ میلیون و ۱۲۷ هزار دلار سرمایه خارجی جذب شد و بخش های تامین آب، برق و گاز با ۸۹۷ میلیون و ۸۶۵ هزار دلار و بخش حمل و نقل و ارتباطات با ۴۰۳ میلیون و ۸۴۹ هزار دلار در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.
بیش از سه میلیارد دلار طرح های سرمایه گذاری خارجی (غیرفاینانس) ارائه شده توسط ۴۶ سرمایه گذار خارجی، توسط سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در دست اقدام، بررسی و مذاکره است تا پس از نهایی شدن در هفته های آتی به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی برسد.
بر پایه اطلاعات طرح های سرمایه گذاری خارجی مصوب از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۵، بالاترین میزان سرمایه گذاری خارجی از نظر تعداد و رقم سرمایه گذاری، مربوط به سال ۱۳۹۵ بود که به ۱۳۷ طرح سرمایه گذاری خارجی مصوب به مبلغ ۱۰ میلیارد و ۱۴۵ میلیون و ۹۴۱ هزار دلار در کشور مربوط می شود.

** سرمایه گذاری در پسابرجام
وزارت امور اقتصادی و دارایی میزان مجموع حجم سرمایه گذاری مصوب خارجی کشور در دوران پس از توافق هسته ای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را ۱۳ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار اعلام کرد.
بر پایه گزارش آماری از سرمایه گذاری خارجی در ایران در دوره پسابرجام (یکم دی ماه ۱۳۹۴ تا بیستم مرداد ماه ۱۳۹۶)، حجم سرمایه خارجی مصوب برای ۲۱۱ طرح جدید مصوب، ۱۲ میلیارد و ۷۱۲ میلیون دلار بود. ۶ میلیارد و ۹۵۹ میلیون دلار از آن برای ۷۰ طرح جدید در بخش تامین آب، برق و گاز و ۲ میلیارد و ۷۱۵ میلیون دلار برای ۹۰ طرح بخش صنعت اختصاص یافت. ۲۹ طرح جدید بخش خدمات نیز یک میلیارد و ۹۲۱ میلیون دلار را جذب کرد.
همچنین در این مدت ۵۳۰ میلیون دلار در طرح های موجود افزایش سرمایه صورت گرفت و حجم سرمایه گذاری در آنها افزایش یافت.
بنابراین مجموع حجم سرمایه طرح های جدید و کنونی در دوره پسابرجام به ۱۳ میلیارد و ۲۴۲ میلیون دلار رسید.

** رتبه ایران از نظر جذب سرمایه خارجی
گزارش دیگری از سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران حاکی است رتبه جمهوری اسلامی ایران در جذب سرمایه خارجی بین ۲۰۱ کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۵۱ بود.
بر اساس این گزارش، رتبه تجمعی جمهوری اسلامی ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی از سال ۱۹۹۴ تاکنون نیز به ۵۰ رسید.
در منطقه منا (غرب آسیا و شمال آفریقا) نیزجمهوری اسلامی ایران از نظر نرخ رشد، رتبه نخست را دارد.
همچنین در سال ۲۰۱۶ جمهوری اسلامی ایران بین کشورهای آسیایی جایگاه هجدهم را کسب کرد.
به گزارش خبرگزاری صنایع، بیست و ششم مردادماه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران میزان جذب و تجهیز منابع مالی خارجی برای طرح های سرمایه ای در ایران در طول دولت یازدهم را ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و نوشت: این میزان سرمایه گذاری خارجی در قالب ۳۶ طرح در کشور اجرایی می شود.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۵۱مطالب مرتبط

تبلیغات
bankmelat bankmelat دوربین مدار بسته الکامپ