امضای تفاهمنامه ایران و ایتالیا برای تبدیل گاز مشعل‌ها به برق،         ،امضای تفاهمنامه ایران و آلمان برای آموزش کارشناسان آب و فاضلاب،         ،مذاکره برای امضاء قرارداد با ۱۵ شرکت نفتی،         ،پیام صلح و تعامل رئیس‌جمهور به کنفرانس بیماری‌های غیرواگیر،         ،آغاز ۱۰ برنامه راهبردی در بانک صادرات،         ،انعقاد قرارداد با نروژِی‌ها برای ساخت نیروگاه خورشیدی،         ،اعلام آمادگی کمیته امداد برای تقبل مسئولیت حذف یارانه،         ،پیشرفت مگا‌پروژه مهار آب‌های مرزی،         ،برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد در سالن اجلاس سران،         ،بازار نفت از ترس تحریم‌های ایران تکان خورد،         ،گزینه احتمالی برای تصدی وزارت نیرو،         ،نحوه بررسی اطلاعات مالیاتی ابلاغ شد،         ،موانع عرضه نفت خام در بورس حذف می‌شود،         ،افتتاح نمایشگاه تلکام با حضور وزیر ارتباطات،         ،مکاتبه وزرا برای خروج صندوق‌های حمایتی،         ،صندوق بین‌المللی پول درخواست ترامپ را رد کرد،         ،دیدار وزیر اقتصاد با همتایان هندی و افغانستانی خود،         ،رشد حجم نقدینگی تا مرز ۱۳۷۰ هزار میلیارد،         ،بورس و اوراق بهادار، پذیرای نظام بانکیتعداد بانک‌های ایران، حداقل تا شش سال آينده، بايد به نصف کاهش يابد و براي این کار، آنها باید تعطيل يا با بانک‌های ديگر ادغام شوند.

به گزارش خبرگزاری صنایع، به نقل از خبرگزاری رویترز، جان میلر در گزارشی از زوریخ، نوشت:

مدیرعامل بانک خاورمیانه ایران در کنفرانسی در زوریخ، گفت: تعداد بانک‌های این کشور دست کم تا شش سال آینده باید به نصف کاهش یابد و برای نوسازی این بخش نیاز است آنها تعطیل یا با بانک‌های دیگر ادغام شوند.

پرویز عقیلی، در کنفرانسی در زوریخ پیش‌بینی کرد هزینه ساماندهی مجدد کامل بخش بانکی ایران که بودجه آن حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود بین ۱۸۰ تا ۲۰۰ میلیارد دلار باشد.

عقیلی همچنین گفت:« ما نمی‌توانیم این هزینه را بپردازیم.»

عقیلی که پیش از این در «اچ اس بی سی» کار می‌کرد به جای آن ترجیح می‌دهد برنامه‌ای چند جانبه اجرا شود که بخش بانکی ایران با استانداردهای جهانی جدید بازل ۳ سازگار شود.

وی همچنین در جمع بیش از ۲۰۰ نفر در همایشی اروپایی – ایرانی که به مناسبت سالروز تقویت روابط اقتصادی برگزار شد، گفت: « در طول شش سال ما از بین بانک‌هایی که تعداد آنها دست کم به ۳۵ بانک می رسد، حدود ۱۳ بانک خواهیم داشت. دولت باید جسارت داشته باشد و برخی از این بانک‌ها را ببندد چه ما خوشمان بیاید چه نیاید.»

بانک‌های ایران در حال حاضر ملزم به پایبندی به استانداردهای جهانی بازل نیستند اما بانک مرکزی ایران احتمالا در نهایت این پایبندی را خواستار می‌شود.

همایش زوریخ در حالی برگزار می شود که قرار است اواسط اکتبر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مشخص کند ایران به توافق هسته‌ای خود در سال ۲۰۱۵ با قدرت‌های جهانی پایبند بوده است یا نه.
در چارچوب این توافق هسته‌ای، تهران پذیرفت برنامه هسته‌ای خود را در مقابل لغو بیشتر تحریم‌های اقتصادی مهار کند.

ترامپ این توافق را «خجالت آور» توصیف کرده و گفته است شاید از آن خارج شود با وجود اینکه ایران پیش‌بینی می‌کند واشنگتن به این توافق پایبند باشد.
در دوره تحریم‌ها، بانکه‌ای ایران با دشواریی‌هایی به علت بدهی‌های سنگین فراتر از اقتصاد راکد و افت بازار مسکن مواجه شدند.

تقویت بانک‌هایی که به مقابله با دشواری‌ها از طریق جمع آوری سرمایه بین‌المللی ادامه می‌دهند در حال حاضر که ایران برای افزایش امضا قراردادهای فرامرزی تلاش می‌کند ضروری به شمار می‌رود.

یورن فردسگارد سورنسن از آژانس اعتبار صادرات «ای کی اف» دانمارک که به شرکت‌های دانمارکی برای فعالیت در ایران کمک می‌کند، گفت: بازسازی این بخش به گونه‌ای که از هرج و مرج فروپاشی این بانک‌ها جلوگیری شود، مسئله‌ای حیاتی برای تضمین از دست ندادن اعتماد شرکای بین‌المللی به شمار می‌آید.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: ۴۰۴۹۰

کد اپراتور: ۳۱۴۶۲مطالب مرتبط

تبلیغات
bankmelat bankmelat دوربین مدار بسته الکامپ