امضای تفاهمنامه ایران و ایتالیا برای تبدیل گاز مشعل‌ها به برق،         ،امضای تفاهمنامه ایران و آلمان برای آموزش کارشناسان آب و فاضلاب،         ،مذاکره برای امضاء قرارداد با ۱۵ شرکت نفتی،         ،پیام صلح و تعامل رئیس‌جمهور به کنفرانس بیماری‌های غیرواگیر،         ،آغاز ۱۰ برنامه راهبردی در بانک صادرات،         ،انعقاد قرارداد با نروژِی‌ها برای ساخت نیروگاه خورشیدی،         ،اعلام آمادگی کمیته امداد برای تقبل مسئولیت حذف یارانه،         ،پیشرفت مگا‌پروژه مهار آب‌های مرزی،         ،برگزاری مراسم روز جهانی استاندارد در سالن اجلاس سران،         ،بازار نفت از ترس تحریم‌های ایران تکان خورد،         ،گزینه احتمالی برای تصدی وزارت نیرو،         ،نحوه بررسی اطلاعات مالیاتی ابلاغ شد،         ،موانع عرضه نفت خام در بورس حذف می‌شود،         ،افتتاح نمایشگاه تلکام با حضور وزیر ارتباطات،         ،مکاتبه وزرا برای خروج صندوق‌های حمایتی،         ،صندوق بین‌المللی پول درخواست ترامپ را رد کرد،         ،دیدار وزیر اقتصاد با همتایان هندی و افغانستانی خود،         ،رشد حجم نقدینگی تا مرز ۱۳۷۰ هزار میلیارد،         ،بورس و اوراق بهادار، پذیرای نظام بانکیمدیرعامل سازمان صنایع کوچک: امسال در راستای اقتصاد مقاومتی و رشد صنایع کوچک و متوسط به بنگاه ها بدون توجه به چک های برگشتی و بدهی های مالیاتی شان تسهیلات جدید اعطا می کنیم.

به گزارش خبرگزاری صنایع، علی یزدانی معاون وزیر صنعت، ظهر جمعه در مراسم نمازجمعه تهران پیش از خطبه ها به مناسبت “21 مرداد، روز ملی حمایت از صنایع کوچک”  در جمع نمازگزاران جمعه اظهار داشت: 21 مرداد به عنوان روز حمایت از صنایع کوچک نامگذاری شده است. سه سالی است که با تصویب شورای فرهنگ عمومی هرسال در چنین روزی نگاه ملی در جهت حمایت از این صنایع در قالب بنگاه های خرد، کوچک و متوسط در کشور مطرح است و این حمایت در بسیاری از کشورهای دنیا نه تنها در یک روز بلکه در یک هفته نگاه همگان را به خودش معطوف می دارد و البته در تقویب رسمی کشور هم این روز به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: حمایت از تولید ، صنعت و خصوصا بنگاه های خرد، کوچک  و متوسط نباید صرفا در یک روز مورد توجه قرار گیرد بلکه رسالت همگانی است که همه در طول سال نگاه مان در چنین راستایی در حمایت از این بنگاه ها باشد.

یزدانی یادآور شد:. سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران یک سازمان توسعه ای از زیر مجموعه وزارت صنعت،معدن و تجارت است که دو رسالت اصلی یکی رسالت در جهت حمایت از این بنگاه ها و رسالت دیگر آن در جهت ایجاد و توسعه زیرساخت ها ی صنعتی در قالب شهرک ها و نواحی صنعتی کشور می باشد.

معاون وزیرصنعت ، معدن وتجارت اضافه کرد: رهبر معظم انقلاب در سال 94 فرمودند یکی از راه کارهای تقویت تولید داخلی، حمایت از بنگاه های متوسط و کوچک است. همه سعی کنند محصولات داخلی را مصرف کنند. کارگر ایرانی را حمایت کنند. کارگاه تولیدی داخلی را با مصرف کردن محصولات آن رونق دهند.

وی گفت: رهبری در سال 95 نیز فرمودند آنچیزی که در جامعه اشتغال و تحرک ایجاد می کند و طبقات پایین را بهره مند می کند همین صنایع کوچک و متوسط است. اینها را تقویت کنند و به پیش ببرند. رهبر معظم انقلاب در سال 96 نیز به دلیل اهمیت این موضوع چه در روزهای آغازین سال 96 و چه در بیانات دیگرشان فرمودند که نگاه ویژه به صنایع کوچک و متوسط کنند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در ادامه افزود: رهبر معظم انقلاب سال جاری  نیزرا به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال نامگذاری کردند.

یزدانی خاطرنشان کرد: یکی از ابعاد اهمیت صنایع کوچک نگاه ویژه به سیاست های اقتصاد مقاومتی است. نگرشی با رویکردهای اصلی این سیاست ها در قالب درون زایی، برون گرایی، دانش بنیانی، عدالت بنیانی و مردمی بودن است. این بنگاه های خرد که در قالب واحدهای تولیدی، توزیعی و خدماتی صنفی و یا در قالب صنایع کوچک با اشتغال زیر 50 نفر و صنایع متوسط با 50 تا 100 نفر در کشور مطرح هستند به واقع این فرمایش رهبر معظم انقلاب را در چهارچوب سیاست های اقتصادمقاومتی عینیت بخشیدند.

وی گفت: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در سال 96 در اجرای این سیاست ها و منویات رهبر معظم انقلاب و برنامه های دولت تدبیر و امید به منظور رونق تولید و ایجاد رشد اقتصادی 8 درصدی، تداوم نرخ تورم تک رقمی ،افزایش سرمایه گذاری، توسعه صادرات، مدیریت هدفمند واردات، ایجاد فرصت های شغلی جدید و حفظ مشاغل موجود 44 برنامه را به وزارت صنعت معدن و تجارت ابلاغ کرد که از این میزان 5 برنامه در قالب 24 زیرپروژه  به سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ابلاغ شد و در 6 برنامه نیز به عنوان سازمان همکار با مجموعه وزارتخانه همکاری خواهیم داشت.

یزدانی یادآور شد: در قالب چنین سیاست هایی در سال 95 به بیش از 24 هزار بنگاه کوچک و متوسط به مبلغ بیش از 17 هزار میلیارد تومان چه در قالب سرمایه در گردش و چه سرمایه ثابت برای خروج از رکود، افزایش ظرفیت و تکمیل زیرساخت ها به این بنگاه ها پرداخت شد.

معاون وزیرصنعت،معدن وتجارت اضافه کرد: در سال جاری نیز با همین هدف یعنی طرح استمرار رونق تولید، حفظ و ایجاد اشتغال، افزایش رشد اقتصادی 30 هزارمیلیاردتومان برای 10 هزار بنگاه راکد و زیرظرفیت ، 6هزار طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و 5 هزار بنگاهی که نیاز به نوسازی و باسازی دارند را تخصیص داده اند که با نرخ مصوب شورای پول و اعتبار به آنها تخصیص داده و پرداخت شود.

وی با اشاره به بیانات مختلف مقام معظم رهبری در سال های مختلف در حمایت از صنایع کوچک و متوسط خصوصا بعد از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی افزود: ایشان یکی از لازم ترین کارها را حمایت از بنگاه های تولیدی کوچک و متوسط اعلام کرده اند و مهمترین انتظار خود از مسئولین را اهتمام ویژه برای تقویت تولید داخل دانسته اند و یکی از راهکارهای حمایت از تولید داخل را حمایت از صنایع کوچک و متوسط اعلام فرموده اند.
یزدانی ادامه داد: مقام معظم رهبری همچنین اخیرا راهکار دو مشکل رکود و بیکاری را توجه به صنایع کوچک و متوسط و احیای این گونه صنایع عنوان کرده اند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تعریف بنگاه های کوچک و متوسط گفت: بنگاه هایی با جمعیت بین 50 تا 100 نفر شاغل صنایع متوسط و بنگاه هایی که زیر 50 نفر در ‌آن اشتغال دارند را صنایع کوچک می نامند و بنگاه هایی که زیر 10 نفر در آن مشغولند صنایع خرد نام دارند.
یزدانی افزود: در کشورما 88 هزار واحد صنعتی از این وزارت خانه دارای مجوز فعالیت هستند که از این میزان بالغ بر84 هزار و  500 واحد صنعتی، صنایع کوچک و متوسط هستند و دلیل تاکید مقام معظم رهبری در همین آمارها نهفته است که چرا رسالت همگانی در حمایت از این صنایع است.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری و حسب تاکید رئیس جمهور با تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گفت: امسال هفت برنامه برای وزارت صنعت تعیین شده است که در سه محور، سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران خروج 7 هزار و 500 واحد راکد و زیر ظرفیت و 2 هزار طرح صنعتی بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی و همچنین ارتقای رقابت پذیری صنایع کوچک و متوسط با نگاه به صادرات را در دستور کار دارد.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی افزود: در موضوع ارتقای رقابت پذیری خوشه های صنعتی به عنوان یکی از زیرساخت های توسعه صنعتی کشور، آموزش 100 هزار نفر در حوزه مهارتی، کارآفرینی، رقابتی و بازاریابی، تشکیل کنسرسیوم های صادراتی و شرکت های مدیریت صادرات یکی از مهمترین فعالیت هایی بود که در دستور کار سازمان صنایع کوچک قرار گرفته است .
یزدانی گفت: سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با تشکیل 9 منطقه ویژه اقتصادی، در حال واگذاری زمین در بیش از 950 شهرک و ناحیه صنعتی هستیم.
وی ادامه داد: از جمله این حمایت ها در بیش از 500  ناحیه و منطقه کشور هیچ افزایش قیمتی را در سال جاری اعلام نکرده ایم و به همه سرمایه گذاران اعم از خرد، کوچک و متوسط که بخواهند در نواحی صنعتی و شهرک های صنفی مشغول شوند علاوه بر  50 درصد تخفیف در جهت حمایت از ایثارگران، نخبگان، کارآفرینان و شرکت های دانش بنیان به تنهایی برای هر یک از آن ها 10 درصد تخفیف بیشتر نیز اعمال می کنیم.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در صندوق ضمانت سرمایه گذار صنایع کوچک که یکی از صندوق های حمایتی و تحت پوشش وزارت صنعت است علاوه بر تشکیل پرونده  و جلسات مستمر هفتگی هیچ پرونده ای بیش از یک هفته در صندوق معطل نمی ماند، همچنین برای خرید مواد اولیه بدون مراجعه به سیستم بانکی ضمانت نامه اعتبار خرید مواد اولیه به نفع فروشنده صادر می کنیم.
به گزارش خبرگزاری صنایع، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: در حوزه آموزش با تشکیل کلنیک های صنعت در جهت عارضه یابی از این واحدها برای همه فعالان و علاقه مندان به اشتغال در این حوزه ها آموزش هایی را به صورت رایگان ارائه می دهیم.
یزدانی افزود: بر مبنای توافقی که با بنیاد شهید و ایثارگران، کمیته امداد امام خمینی و در توافقی که با سازمان بسیج مهندسین صنعت مقرر شده است در 110 شهرک و ناحیه صنعتی دفاتری را برای اشتغال ایثارگران فراهم کنیم.

انتهای پیام///

کد خبرنگار: 40495

کد اپراتور: 31440مطالب مرتبط

تبلیغات
bankmelat bankmelat دوربین مدار بسته الکامپ